specjalistyczne

"Uczę się świetnie" - szybkie czytanie, trening pamięci (kl. I-IV)

mgr Bożenę Ondrzejek

„ Uczę się świetnie”

Trening pamięci i koncentracji uwagi z elementami szybkiego czytania.

Obserwując postępy w zakresie wielu dziedzin życia, mając do czynienia z lawiną zmian w edukacji i natłokiem informacji napływających z różnych źródeł twierdzę, że młody człowiek, który nie zostanie odpowiednio przygotowany do korzystania ze swoich predyspozycji nigdy nie będzie doceniony i nie nadąży za postępem. Tak duże i tak szybko zachodzące zmiany wywołują u wielu ludzi, uczniów poczucie niepewności, nawet zagrożenia. Umiejętność selekcji i segregacji informacji wraz z ich szybkim i trwałym przyswajaniem staje się niezbędnym warunkiem poruszania się we współczesnym, skomplikowanym świecie. Jeśli chcemy wspomóc naszych uczniów to musimy zrobić to szybko i skutecznie, a do tego najważniejsza jest odpowiednia jakość i szybkość uczenia się. W dzisiejszym świecie jedyne źródło, które daje poczucie wartości uczniom nieśmiałym, zakompleksionym, uważanym za słabszych jest szybsze uczenie się, szybsze dostosowanie się do zmian, szybsze dotarcie do wiedzy oraz szybsze jej opanowanie i wykorzystanie. Dobrze jest wskazać uczniom drogę tak, by poczuli się dowartościowani i by dzięki temu zniknęły lęki przed wypowiadaniem swojego zdania np. w klasie. Każdy z nas przychodzi na świat jako myśląca i czująca „maszyna do uczenia się”. Wszyscy od niemowlęctwa przepadamy za uczeniem się i nie ma znaczenia gdzie się urodziliśmy, z jakiej rodziny pochodzimy, jakich mamy znajomych i przyjaciół. Jeśli, któryś z tych czynników wpłynął na blokadę dziecka, to właśnie znajomość mnemotechnik i umiejętność posługiwania się nimi ma dodać poczucia wartości i „podpowiedzieć”,że jest super uczniem. Obecnie w szkołach kładzie się nacisk na to, czego dzieci powinny się uczyć i co powinny myśleć. Ja chciałabym, aby te dodatkowe zajęcia pokazały, że celem powinno być nauczanie dzieci, jak się uczyć i jak myśleć.

„ Żeby odnieś sukces, nie trzeba być najlepszym. Wystarczy być trochę lepszym” i o tym powinni pamiętać nasi uczniowie.

Cel główny zajęć

Lepsza pamięć, koncentracja uwagi, szybsze uczenie się i czytanie.

Cele szczegółowe

-pobudzanie czynności mózgu utrzymując go w aktywności

-stosowanie metod i strategii, które później mogłyby znaleźć zastosowanie w życiu codziennym

-dostarczenie motywacji do nauki

-wzbudzanie chęci mobilizowania własnych możliwości intelektualnych

-usprawnianie pamięci

-ćwiczenie koncentracji uwagi

-wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w praktyce

-doskonalenie czytania

-wzmacnianie poczucia własnej wartości

-ośmielanie do działania

W zajęciach bierze udział 70 uczniów z klas od 2-5. W większości są to dzieci, które chętnie korzystają z dodatkowych form rozwijania się. Pracuje się dobrze.