Przyroda

mgr Renatę Mróz

Zajęcia pozalekcyjne z przyrody odbywają się raz w tygodniu po jednej lekcji dla klas czwartych i dla klas piątych.

Zajęcia mają charakter warsztatów. Uczniowie badają właściwości substancji znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu, przeprowadzają proste eksperymenty fizyczne, biologiczne i chemiczne, obserwują rośliny i zwierzęta. Wykorzystują do tego substancje i urządzenia powszechnie dostępne w domu i w szkole. Uczestnicy dowiadują się między innymi, jak wykryć skrobię, dlaczego rośnie ciasto, jak udowodnić istnienie atomów i zmierzyć objętość płuc.

Część zajęć poświecona jest poznawaniu przyrody naszego kraju – uczniowie zaznajamiają się z różnymi źródłami wiedzy przyrodniczej, formami ochrony przyrody w naszym mieście, ze szczególnym uwzględnieniem pomników przyrody a także sowami Polski w oparciu o pakiet edukacyjny Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Zajęcia mają na celu zachęcenie uczniów do aktywnego poznawania przyrody, uczą dostrzegania podstawowych zjawisk przyrodniczych w życiu codziennym, doskonalą umiejętność prowadzenia obserwacji oraz eksperymentów przyrodniczych i  prezentowania ich wyników . Ponadto uczestnicy zajęć rozwijają umiejętność pracy w grupie, komunikowania się i organizacji własnej pracy.