Język angielski - kółko teatralne

mgr Joannę Karwot

Teatr w życiu ucznia jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym rozwój. Oprócz wiedzy przekazywanej w atrakcyjny sposób, spełnia wiele funkcji wychowawczych i korzystnie wpływa na rozwój emocjonalny uczniów. Współczesne założenia metodyki języków obcych uczniów w szkole podstawowej zalecają stosowanie technik teatralnych wychodzących naprzeciw naturalnej tendencji uczniów do zabawy w odgrywanie ról. Szczególną ich odmianę stanowią inscenizacje, będące świetnym sposobem integracji umiejętności i wiedzy uczniów z różnych dziedzin, a nadto niosą wiele korzyści w zakresie poszerzenia ich kompetencji językowych.
Pomysł stworzenia kółka teatralnego w języku angielskim to z jednej strony alternatywa dla typowych lekcji języka angielskiego, z drugiej zaś, ich doskonałe uzupełnienie.

Głównym celem działalności kółka teatralnego jest poprawa funkcji komunikacyjnej języka mówionego uczniów. Realizacji tego celu służą między innymi:

-poszerzanie zasobu słownictwa;

-aktywizowanie nabytego wcześniej materiału leksykalnego  poprzez  uczestnictwo w różnych formach aktywności dramowych takich jak:
mini-skecze, rymowanki, gry, proste dialogi, piosenki i chanty  oraz inscenizacje;

-doskonalenie mowy ciała poprzez ćwiczenia mimiki i ekspresji twórczej;

-ćwiczenie prawidłowej wymową wyrazów, rytmu i intonacji;

-rozwijanie kreatywności i wyobraźni poprzez proponowanie własnych rozwiązań dotyczących odtwarzanego tekstu;

-umacnianie wiary we własne możliwości językowe.

Bardzo ważnym aspektem działalności naszego kółka jest zapoznawanie uczniów z wybranymi zagadnieniami kultury brytyjskiego obszaru językowego.

Od momentu powstania przez kółko przewinęło się wielu wspaniałych „młodych artystów” . To dzięki nim udało się przygotować i zaprezentować zarówno uczniom jak i rodzicom z powodzeniem kilka przedstawień takich jak:
Little Red Ridinghood , Chicken Little, The World’s Worst Restaurant, Rudolph, The Halloween Haters, Valentine’s Day, Stone Age Story.
Przedstawienie pt. Rudolph zostało zaprezentowane na festiwalu języka angielskiego English Sweets, który odbywa się co roku w Alternatywnej Szkole Podstawowej w Cieszynie.

Każde z przedstawień to efekt wspólnego wysiłku wielu osób – wysiłku, który jednak przynosi wiele korzyści. Praca nad inscenizacją to dla uczniów doskonała zabawa dająca możliwość rozwijania ekspresji twórczej i wyobraźni, pozwalająca na przełamanie barier w posługiwaniu się językiem, umożliwiająca poszerzanie zasobu słownictwa w sposób łatwy i przyjemny, a nade wszystko kształtująca odpowiedzialność za pracę własną i w grupie.

Z przyjemnością zapraszam wszystkich na kolejne przedstawienia przygotowywane w ramach działalności kółka teatralnego w języku angielskim.